A kényszertörlési eljárásokról bővebben

dr. Dienes Márk /2025-02-25/

A kényszertörlés eljárás célja, kezdete


A kényszertörlési eljárás célja a törvénysértő módon működő cég jogutód nélkül történő megszüntetése. A kényszertörlési eljárás lefolytatása – ahogyan az elnevezésében szereplő „kényszer” kifejezésből is következtethetünk erre- soha nem a cég döntésétől függ, hanem úgynevezett hivatalból induló eljárás, amely azt jelenti, hogy a cég alapítója, vagy legfőbb szerve nem határozhatja el a cég kényszertörlés útján történő megszüntetését és törlését a cégjegyzékből.

A kényszertörlési eljárásra a Ctv. 116. §-ban meghatározott okokból kerülhet sor, a gyakorlatban legtöbbször az adóhatóság kezdeményezi a cégbíróság előtt a kényszertörlés lefolytatását a cég adószámának törlését követően.

A kényszertörlési eljárás lefolytatása


A kényszertörlési eljárás kezdőnapjától számított 40 napon belül zajlik a cég vagyonának felmérése, eddig jelenthetik be a cég hitelezői a céggel szemben fennálló követeléseiket, valamint a cég vezető tisztségviselője is nyilatkozik a cégbíróságnak a cég vagyonáról, tartozásairól.

A kényszertörlés alakulása szempontjából ez a 40 napos időszak a legfontosabb, ugyanis

  • ha érkezik határidőben bejelentett követelés, és annak/azoknak összege eléri az 1.000.000 forintot, vagy nem jelentenek be ezt elérő összegű követelést, de a cég vagyona eléri az 1.000.000 forintot, akkor a bíróság kezdeményezi a cég felszámolási eljárását
  • ha nem érkezik 1.000.000 forintot elérő mértékű követelés és a cég vagyona sem éri el az 1.000.000 forintot, a cégbíróság a kényszertörlési eljárás keretében szünteti meg a céget.

A kényszertörlés elrendelését követően a cég főszabály szerint nem végezhet gazdasági tevékenységet, nem dönthet a cég átalakulásáról, egyesüléséről vagy szétválásáról, képviselője önállóan nem rendelkezhet a cég vagyona felett. A kényszertörlési eljárás kezdő időpontjától számított tizenöt napos jogvesztő határidőn belül a cég ugyanakkor kérheti a cégbíróságtól, hogy az eljárás alatt a cég a szokásos napi üzletmenetet meg nem haladó üzletszerű gazdasági tevékenységet végezhessen arra tekintettel, hogy a kényszertörlési eljárás megszüntetése iránti kérelmet kíván előterjeszteni.

Megmenthető-e a cég kényszertörlési eljárás esetén?


Röviden a válasz: IGEN!

Amennyiben a cég helyreállítja törvényes működését és a vele szemben bejelentett követeléseket kiegyenlíti, kérheti a kényszertörlési eljárás megszüntetését a cégbíróságtól.        

Miben tud irodánk segítséget nyújtani a cég kényszertörlése esetén?


A kényszertörlés rengeteg buktatót hordoz magában: az ügyvezetői, tagi felelősség megalapozásától, az eltiltáson keresztül, a felszámolási eljárás megindulásáig, hogy csak néhányat említsünk a lehetséges következmények közül, ezért semmiképp nem célszerű időt vesztegetni, amennyiben kényszertörlés fenyegeti a céget. Egyfelől haladéktalan intézkedésekre van szükség, másfelől feltétlenül javasoljuk szakértő igénybevételét is annak érdekében, hogy később ne kelljen a már visszafordíthatatlan konzekvenciákkal szembenézni.

Irodánk tanácsadás keretében tájékoztatja leendő Ügyfeleit a kényszertörlés részletes szabályairól, a felelősségi szabályokról, az eltiltásra vonatkozó rendelkezésekről, és az eltiltás elkerülésének lehetőségeiről, teljeskörű képviseletre adott megbízás esetén pedig eljárunk a kényszertörlés megszüntetése, vagy a cég kényszertörlés/felszámolás útján történő megszüntetése során, ideértve az Irodánkkal együttműködő könyvelők segítségével az egyes könyvelési hiányosságok pótlását, vagy a cég adószámának ismételt megállapítását és az e körben történő adóhatóság előtti képviseletet is.

Keressen minket most, hogy cége kényszertörlése szakértő kezekben legyen!